سفر به پایتخت گردشگری جهان، رم

شهر ابدی، لقب یکی از شهرهای با قدمت بلند تاریخی در جهان است که سابقه تاریخی آن به بیشتر از ۲۵۰۰ سال می‌رسد. رم از معدود شهرهای با طرفدار بسیار است که به دلیل پتانسیل های فراوان گردشگری در کنار دیگر جذابیت هایی که هر نگاهی را مبهوت خود می‌کند؛ حتی برای گردشگران ماهر هم کمتر زمانی را برای استراحت باقی می‌گذارد.

روم از دسته شهرهای بزرگ و پرجمعیت در دنیا، و البته وسیع‌ترین و دارای بیشترین جمعیت در کشور ایتالیا است. اگر شما هم از علاقه مندان به جاذبه‌های توریستی و بناهای تاریخی دیگر کشورها هستید تا انتهای این مطالب همراه مجله گردشگری بلیط اینجا باشید تا به بازدید از مهم‌ترین بناهای گردشگری رم بپردازیم.

آمفی تئاتر کولوسئوم

معروف ترین و البته بزرگترین بنای تاریخی که ما را به رم باستان می‌برد،کولوسئوم در رم است. این بنا در واقع مکان و میدانی برای اجرای مسابقات ورزشی، تئاتر و نمایش، فستیوال ها، سیرک ها و دیگر مراسمات مطرح و بزرگ شهری و کشوری بوده است. و جالب است بدانید که برای اولین بار کولوسئوم رم به واسطه برگزاری تعدادی مسابقه ورزشی در سال ۸۰ میلادی افتتاح شد.

لازم به ذکر است که این بنای تاریخی که اتفاقاً از شناخته شده ترین و پر طرفدار ترین آثار باستانی رم و ایتالیا در جهان است، گنجایش پذیرش ۸۰ هزار تماشاگر را در زمان خود داشته است.

میدان سنت پیتر

رم، از شهرهای غنی در زمینه عجایب و جاذبه های دیدنی است که حتماً ارزش دیدن را حتی به صورت مجازی دارند.

رم در کشور ایتالیا، کوچکترین کشور و یا بهتر است بگوییم ایالت مستقل در دنیا را در دل خود جای داده است. واتیکان، مساحت و وسعتی محدود و کمتر از ۱ کیلومتر مربع دارد. قابل توجه است که واتیکان از دسته اماکن جغرافیایی مهم در زمینه مذهب است. و از بارزترین اماکن مذهبی در سطح دنیا به شمار می رود.

میدان سنت پیتر هم با آن همه عظمت رازآلود خود در واتیکان قرار گرفته است. میدان سنت پیتر یادآور خاطرات مهم تاریخی و رویدادهای موثر بر سرنوشت و تحولات رم و کشور ایتالیا است.

اطراف و دور تا دور این میدان را ستون‌هایی طویل و با عظمت احاطه کرده‌اند که اگر به بالای آنها نگاه کنید؛ متوجه می شوید که هر یک از ستون ها جایگاه قرار گیری مجسمه و تندیس یکی از شخصیت‌های مطرح در زمینه های مختلف مذهبی و یا پاپ های قبلی هستند. در مرکز این میدان یک هرم سنگی به نام اوبلیسک واقع شده است. و یک ستون چهار وجهی است که سر آن به صورت هرمی ساخته شده است.

پانتئون

معبد پانتئون رم از معابد مطرح و پر آوازه در کشور ایتالیا است. که جنبه گردشگری و بازدید توریستی را نیز دارا است. معبد پانتئون که به معبد رومی هم مشهور است از نظر معماری از دسته بناهای تاریخی با بزرگترین گنبد در جهان، و با ۴۳ متر ارتفاع از زیر گنبد خود است.

معبد پانتئون رم در واقع از جمله اماکن شگفت انگیز در حوزه معماری تاریخی است. شروع احداث و بنای این معبد مدور و گنبدی شکل در رم ایتالیا، که در نوع خود شاهکاری خیره کننده محسوب می‌شود؛ به حوالی سال ۱۲۵ میلادی بر می گردد. شایان ذکر است که معماری داخلی پانتئون نسبت به معماری فضای خارجی آن دیدنی تر است. چرا که جدا از تاثیرگذاری بخش‌های مختلف آن؛ چنان در نظر می آید که گویی پس از آن همه سال همچنان دست نخورده باقی مانده است.

از نکات قابل توجه در معماری پانتئون اکولوس است. اکولوس سوراخ نسبتاً بزرگ در این بنا است، که دلیل وجود آن هم این است که این شاهکار معماری مکانی برای پرستش خدایان رمی در نظر گرفته شده بوده است. بنابراین طبیعی است که فضای آن با عود و مواد مختلف مربوط به عبادت که سوزانده می‌شده است، معطر و اشباع باشد. دلیل تعبیه این سوراخ هم جریان هوا و خروج این دود ها از محیط پانتئون بوده است.

میدان رمی

میدان رومن فوم یا همان میدان رمی در کانون شهر رم واقع شده است. و قدمت بیش از دوهزار ساله آن سبب این می شود که با قدم گذاشتن در این میدان در زمان سفر کنید. گویی که در خاک دوهزار سال پیش زمین در حال بازدید و گردش هستید. و لمس قلب تاریخ چقدر زیباست.

 با وجود اینکه که این مکان در واقع محیطی مستطیل شکل بهمراه چند بنا مخروبه و آثار باستانی آسیب دیده در گذر زمان در پیرامون خود است؛ اما به خوبی نشان از آن است که این میدان معروف، محلی با دادگاه ها، بازارهایی برای رفع نیاز و دارای اماکنی مذهبی برای مردم زمان خود بوده است. در واقع می توان گفت میدان رمی محور زندگی سیاسی و مذهبی مردم رم به حساب می‌آمده است.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر به عنوان بزرگترین کلیسای دنیا در شهر رم ایتالیا، عنوان ثروتمندترین کلیسای ایتالیا را هم به نام خود زده است. به محض ورود به این کلیسا به خوبی می توان هنر و نبوغ معماری و نقش کندهای برجسته و بی نظیر این بنای تاریخی و مذهبی را درک نمود.

کلیسای سنت پیتر دارای وسعتی به اندازه ۲۰۰ هزار مترمربع است. برایتان جالب است اگر بدانید که آنهمه هنر شگفت انگیز قلم در نقاشی های سقف این کلیسا به واسطه توانایی دستان هنرمند میکل آنژ بوجود آمده و به تصویر در آمده اند.

 این بنا در عکس های هوایی به وضوح نشان می دهد که به شکل یک کلید است. با ساتناد به گفته نمادشناسان این بنای مذهبی سمبل کلید بهشت است.

قلعه سنت آنجلو

از بناهای تماشایی و تاریخی شهر رم می توان به قلعه سنت آنجلو اشاره کرد که در واقع از شاهکار های معماری تاریخی و البته آثار باستانی زیبای شهر رم است. این قلعه را با نام آرامگاه هادریان نیز می شناسند. و دلیل شهرت به این نام، این است که در ابتدا با دستور امپراطور هاردیان شروع به ساخته شدن کرد و بعد هم به منظور مقبره ای برای این امپراطور قرار گرفت.

 همانطور که ازنام آنجلو به معنای فرشته پیداست؛ در این مکان تعداد کثیری مجسمه و سمبل از فرشتگان را خواهید دید. برایتان سوال نباشد. زیرا بعد از این که طاعون جان ۶ هزار رمی را گرفت؛ به عقیده مردم رم به واسطه فرشته ای به نام میکائیل و به اذن خداوند نجات یافت. در نهایت این بنا ساخته شد و مجسمه فرشه ای با بال های باز شده و شمشیری در دست که در حال غلاف کردن آن است در بالای این بنا قرار گرفت. همچنین لازم به ذکر است که این بنا در زمان خود مکانی برای شکرگزاری و محاظت از پاپ ها بوده است.

اینها تنها چند مورد از مهمترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری رم بودند که به آنها پرداختیم. رم شهری زیبا بهمراه طبیعتی بکر و خیال انگیز است که در کنار این بناهای باستانی جذابیتی دوچندان به این منطقه و لذتی وصف نا شدنی به گردشگران و مسافران خواهد داد.

همراه مجله گردشگری بلیط اینجا در آپارات باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of