ثبت نام اربعین

ثبت نام اربعین

 

هرسال در ایام اربعین، شاهد میلیون ها زائر اربعین حسینی هستیم که با پای پیاده عازم کربلا میشوند.
مدت زمانی که مسافران اربعین در راه هستند تا به شهر کربلا برسند متناسب با مقدار مسافتی که هر زائر برای سفر، پیش رو دارد تقریبا ۳ الی ۴ روز است.

زائران باید با توجه به محدودیت ها و یا سابقه بیماری که دارند، نوع سفر خود را انتخاب کنند و بدیهی است که سفر پیاده اربعین برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی، بیماری قلبی یا دیابت هرگز پیشنهاد نمی شود.

افراد سالمند نیز از آنجایی که در طول مسیر، زودتر دچار ضعف جسمانی و خستگی خواهند شد، بهتر است از انتخاب این روش سفر پرهیز کنند.

زائران سفر اربعین که به صورت پیاره به سمت کربلا حرکت میکنند با عبور از مرز ایران و وارد شدن به خاک عراق، مسافتی حدود ۸۰ کیلومتر را پیش رو دارند؛ در این میان ۱۴۵۲ ستون قرار گرفته است که فاصله هریک ازآنها تا دیگری ۵۰ متر است.

برای اتمام این مسیر اگر میانگین زمان پیاده روی خود را در هر روز بین ۷ الی ۸ ساعت در نظر بگیرید، به طور حدودی میتوان گفت که پس از ۲ تا ۳ روز به مقصد خواهید رسید.

 

آغاز ثبت نام اربعین ۱۴۰۳

 

سازمان حج و زیارت اعلام کرد ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی(ع) همزمان با آغاز ماه محرم از روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۴/۱۷ ساعت ۱۰:۰۰ صبح در سامانه سماح به آدرس  https://samah.haj.ir آغاز می گردد.
آن دسته از هموطنان عزیز که قصد تشرف برای زیارت اربعین دارند حتما باید در سامانه سماح ثبت نام کنند و با انتخاب بسته بیمه ای مورد نظر و پرداخت حق بیمه، خود را تحت پوشش خدمات بیمه قرار دهند.
زائران گرامی توجه داشته باشند که خروج از مرز به قصد زیارت اربعین مشروط به داشتن گذرنامه معتبر می باشد و آندسته از متقاضیان محترم که فاقد گذرنامه معتبر هستند از هم اکنون برای دریافت گذرنامه اقدام‌ نمایند. همچنین زائران گرامی قبل از شروع ثبت نام تاریخ رفت و برگشت، نوع وسیله نقلیه جهت عزیمت تا مرز و مرز خروجی و مرز ورودی خود را تعیین و در ثبت اطلاعات دقت نمایند.
بنا به مصوبه ستاد مرکزی اربعین همه زائران باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند و مبلغ ۲۰ هزار تومان هم به منظور جبران هزینه های ارائه خدمات درمانی جمعیت هلال احمر پرداخت نمایند، بدین‌ منظور بیمه زائرین در قالب سه بسته متنوع با پوشش های مالی متفاوت در نظر گرفته شده است و حق بیمه هر یک از بسته ها با احتساب سرانه مربوط به خدمات درمانی جمعیت هلال احمر با قیمتهای ۸۰،۰۰۰ و ۹۰،۰۰۰ و ۱۰۰،۰۰۰ تومان می باشد که هر یک از زائران می بایست بنا به تمایل خود الزاما یکی از پوشش های بیمه ای را انتخاب و با پرداخت هزینه مربوطه ثبت نام خود را در سامانه سماحhttps://samah.haj.ir تکمیل نمایند.
با توجه به استعلام ها و بررسی های صورت پذیرفته، شرکت بیمه معلم بعنوان بیمه گر زائرین اربعین ۱۴۰۳ انتخاب شده و پوشش تعهدات مالی هر یک از بسته ها به شرح ذیل می باشد:

در بسته اول پوشش غرامت فوت به هر علت ۱۰۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه ۷۰۰ میلیون تومان، غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حادثه تا سقف ۷۰۰ میلیون تومان، پوشش هزینه های درمان سرپایی تا ۱۰ میلیون تومان و هزینه های درمان جراحی و بستری تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.
در بسته دوم پوشش غرامت فوت به هر علت ۱۵۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه ۸۵۰ میلیون تومان، غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حادثه تا سقف ۸۵۰ میلیون تومان، پوشش هزینه های درمان سرپایی تا ۱۲ میلیون تومان و هزینه های درمان جراحی و بستری تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شده است.
در بسته سوم پوشش غرامت فوت به هر علت ۲۰۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه یک میلیارد تومان، غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حادثه تا سقف یک میلیارد تومان، پوشش هزینه های درمان سرپایی تا ۱۵ میلیون تومان و هزینه های درمان جراحی و بستری تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

 

شرایط ثبت نام اربعین

داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام گردد.

 از شرایط و تعهدات بیمه اربعین که در رسید ثبت نام درج می گردد آگاهی کامل حاصل نمائید.

دستورالعمل های بهداشتی، توصیه های کنسولی و امنیتی، آموزش ها و … مطالعه و مورد توجه جدی قرار گیرد.

 ثبت دقیق شماره تلفن همراه هر یک از زائران در اطلاع رسانی های مهم و ضروری، امور گمشدگان و ارتباط هم گروهی ها بسیار حائز اهمیت است.

 زائرانی که قصد عزیمت به صورت گروهی دارند حتماً به صورت گروهی ثبت نام نمایند. ثبت نام گروهی در اطلاع رسانی هم گروهی ها، امور گمشدگان و … بسیار موثر خواهد بود.

 

چند نکته مهم

۱. با عنایت به سیل مشتاقان زیارت اربعین حسینی و با توجه به محدودیت های موجود و به منظور امکان بهره مندی سایر زائرین از این فرصت ارزشمند، خواهشمند است زائرین گرامی برنامه برگشت خود را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام تعیین و برنامه ریزی نمایند.

۲. پس از اتمام ثبت نام، کارت شناسایی چاپ شود و در طول سفر همراه زائرین به خصوص افراد مسن و کودکان باشد. همچنین بارکد (QRcod) تولید شده نیز به تعداد نیاز چاپ و به وسایل همراه چسبانده شود. کارت شناسایی همراه زائرین و بارکد الصاق شده به وسایل، در امور گمشدگان بسیار راه گشا خواهد بود.

۳. طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:

الف) بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری نمایند:
 • بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
 • بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
 • بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
 • بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
 • بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
 • بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
 • افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
 • افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می باشند تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.
افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از ثبت نام و تشرف به زیارت اربعین خودداری نمایند:
 • زنان باردار.
 • سالمندان بالای ۶۵ سال.
 • افراد دارای بیماری های زمینه‌ای صعب العلاج.
 • افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
 • افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.
 • افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰ .
 • افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.
 • افرادی که در حال طی دوران درمان شیمی درمانی می باشند.
در خاتمه تاکید می نماید: با توجه به اینکه برنامه ریزی خادمین شما در ستاد مرکزی اربعین براساس اطلاعات ثبت شده متقاضیان عزیز در سامانه ثبت نام اعم از: مرز خروجی، تاریخ خروج از مرز و سایر اطلاعات ثبت شده می باشد، لذا خواهشمند است ضمن دقت در ثبت اطلاعات، براساس همان اطلاعات ثبتی برنامه ریزی و اقدام فرمایید تا با مشکلی مواجه نشوید. ضمنا با توجه به تعیین ظرفیت روزانه برای خروج از هر یک از مرزهای زمینی، در صورت تکمیل شدن ظرفیت هر یک از روزها، متقاضیان محترم می بایست نسبت به انتخاب تاریخ و یا مرز خروجی دیگری اقدام نمایند.

راه های ارتباطی با ما  “بلیط اینجا” و https://rahetoos.ir

 

 

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها